Status członka FTSE4Good każdorazowo poprzedza gruntowna ocena raportowanych działań z zakresu środowiska (Environmental), kwestii socjalnych i społecznych (Social) i zarządzania na poziomie korporacyjnym (Corporate Governance).
- Informację o pozytywnej weryfikacji Grupy Azoty i kontynuacji obecności w indeksach FTSE4Good przyjęliśmy z dużą satysfakcją. Po raz kolejny uzyskaliśmy potwierdzenie niezależnych ekspertów, że korporacyjną działalność biznesową prowadzimy w sposób transparentny i zgodny z najwyższymi standardami środowiskowymi i społecznymi, o czym rzetelnie i wyczerpująco sprawozdajemy naszym akcjonariuszom. W Polsce nasza aktywność w obszarze ESG także jest doceniana, jesteśmy obecni w indeksie Respect od początku jego istnienia – podsumowuje Paweł Łapiński, wiceprezes zarządu Grupy Azoty.
Grupa Azoty S.A. została zakwalifikowana do indeksu FTSE4Good Emerging Markets w grudniu 2016 roku, poszerzając grono spółek raportujących zdarzenia środowiskowe, zarządzania korporacyjnego oraz odpowiedzialnych społecznie (ESG). W październiku 2017 roku FTSE Russel przekwalifikował Polskę z rynków rozwijających się (Emerging Markets) do rozwiniętych (Developed Markets).
Indeksy FTSE4Good Series są tworzone przez FTSE Russel, globalną agencję indeksową, dla oceny inwestycyjnej firm deklarujących działalność w obszarze ESG. Indeksy wykorzystywane są przez szeroki krąg uczestników rynku w podejmowaniu decyzji w oparciu o najlepsze praktyki odpowiedzialnego inwestowania. Indeks FTSE4Good jest jednym z indeksów Giełdy Londyńskiej od 2001 roku.
Grupa Azoty to zdecydowany lider w Polsce i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Grupa zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają równie silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. W maju 2017 roku Grupa zaprezentowała zaktualizowaną strategię do roku 2020. Wśród kluczowych kierunków rozwoju znajdują się: ukończenie procesu konsolidacji Grupy Kapitałowej, wzmocnienie pozycji wśród liderów rozwiązań dla rolnictwa w Europie, umocnienie drugiego filaru operacyjnego poprzez rozwój działalności pozanawozowej oraz generowanie i wdrażanie innowacji będących dźwignią rozwoju sektora chemicznego. Grupa Azoty integruje polską chemię. Połączenie potencjałów zakładów z Tarnowa, Puław, Polic i Kędzierzyna-Koźla pozwoliło nie tylko na pozostawienie kluczowych spółek przemysłu chemicznego w polskich rękach, ale także na liczne synergie kosztowe. Do 2017 roku konsolidacja w obszarze zakupów strategicznych, produkcji, remontów, logistyki i IT przyniosła oszczędności szacowane na co najmniej 710 mln zł. Współpraca w ramach Grupy Azoty daje wielowymiarowe korzyści polskiej gospodarce, całej Grupie jak i poszczególnym zakładom.
Dodatkowe informacje:
Rzecznik Prasowy
Grupa Azoty
Tel: +48 14 637 40 56