Nagrody zostały wręczone podmiotom, które odniosły one największy sukces w wykorzystaniu nowatorskich rozwiązań z portfolio SAP. Jednym z laureatów tej nagrody została Grupa Azoty S.A.
SAP Forum to doroczna konferencja SAP Polska i jedno z najbardziej znaczących wydarzeń w Polsce, poświęconych nowym technologiom w zarządzaniu. Gromadzi ona praktyków, menedżerów, ekspertów i wizjonerów, którzy w tym roku dyskutowali o perspektywach innowacyjności w biznesie i o upraszczania sposobów działania. Podczas sesji dyskusyjnych, wykładów i warsztatów uczestnicy dzielą się praktyczną wiedzą na temat tego, jak działać efektywniej i budować konkurencyjność z wykorzystaniem innowacji SAP.
Stałym elementem Forum jest wręczanie nagród przedsiębiorstwom, wyróżniającym się znaczącym rozwojem oraz wprowadzanymi innowacjami. W gronie tegorocznych laureatów znalazła się Grupa Azoty S.A., która została doceniona za konsekwentne wsparcie informatyczne strategii rozwoju Grupy Azoty z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań SAP. W uzasadnieniu przyznania spółce nagrody czytamy m.in.: „Przy użyciu innowacji SAP kierownictwo Grupy Azoty realizuje plan konsolidacji koncernu chemicznego. Odrębne do niedawna podmioty, działające dziś w ramach jednej Grupy, korzystają z standaryzowanych procesów biznesowych, ujednoliconych przepływów informacji, wykorzystując przy tym efekt skali, oszczędzając koszty i zachowując elastyczność środowisk IT”.
System SAP EPR (zintegrowany modułowy system informatyczny) od kilku lat z powodzeniem funkcjonuje w Grupie Azoty, wspomagając proces zarządzania najpierw Azotami Tarnów (obecnie Grupa Azoty S.A.), a następnie wzajemne współdziałanie kilku spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Grupy Azoty S.A. w ramach ich wewnętrznej konsolidacji. Przede wszystkim pozwala on każdej z firm śledzić zawierane transakcje i zdarzenia gospodarcze oraz wyciągać wnioski na bazie zagregowanych danych przedstawianych w raportach w czasie rzeczywistym. – Wybierając zintegrowany system ERP wspierający zarządzanie, każda ze strategicznych spółek Grupy Azoty, jeszcze niezależnie, zdecydowała się na rozwiązanie dostarczane przez firmę SAP. Grupa Azoty ZAK wdrożyła system SAP już w 1996 r., Grupa Azoty Police w 2001 r., a Grupa Azoty S.A. i Grupa Azoty Puławy zdecydowały się na ten krok w roku 2007. W naszym wyborze nie jesteśmy osamotnieni, na implementacji systemu SAP zdecydowała się zdecydowana większość spółek chemicznych na świecie – mówi Anetta Pilch, dyrektor Biura Teleinformatyki Korporacyjnej.
Rozwój Grupy Azoty wyzwolił potrzebę stworzenia wspólnej platformy informacyjnej. W ciągu niecałych trzech lat (2010-2013) zrealizowano scalenie informatyczne trzech głównych podmiotów i czterech spółek zależnych Grupy Azoty S.A. Uznano, że jest to koniecznością biznesową, bowiem tylko takie rozwiązanie gwarantuje sprawne i efektywne zarządzanie koncernem. Wspólny system obejmuje obecnie komplet podstawowych modułów SAP: finanse, controling, księga materiałowa, zarządzanie kadrami i płacami, zakupy, sprzedaż, planowanie produkcji, gospodarka remontowa, zarządzanie inwestycjami, księga materiałowa, zarządzanie zakupem usług transportowych, zarządzanie jakością, zarządzanie nieruchomościami. System jest też uzupełniony o narzędzia Business Intelligence, tj. sprawozdawczość skonsolidowana, planowanie i budżetowanie, kokpity menedżerskie. Na tym jednak ambicje Grupy Azoty się nie kończą. Z oferty SAP systematycznie wybierane są najnowsze rozwiązania, np. uruchomione przy okazji budowy systemu zarządzania utrzymaniem ruchu (CMMS) narzędzia: SAP Screeen Personans – pozwalające budować przyjazne interfejsy, dostosowane do pracy wybranej grupy użytkowników, czy WPB Workforce Performance Builder – umożliwiające wprowadzenie pomocy kontekstowej i e-learning.Oprócz Grupy Azoty S.A. statuetkami uhonorowani zostali: Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, PGNiG S.A., PKP PLK, NEOTERMO.